Často kladené otázky
Odpovedáme na vaše najčastejšie otázky.
Odpovedáme na vaše najčastejšie otázky.
Je monolitický strop pevnejší ?
Stretávam sa s touto otázkou u zákazníkov pomerne často, resp. je to niekedy aj ich laické presvedčenie, že monolická železobetónová doska je „pevnejšia“ (odborne rozumej: únosnejšia) ako montovaný strop. Argument laickej verejnosti je : „monolitická doska je masívnejšia, je v nej viac betónu, je ťažšia, tým pádom musí byt pevnejšia“. Nie je to celkom tak. Podstatné je, aká výstuž je zabudovaná v strope. Všetky montované stropy ktoré MY dodávame majú zabudované predpätú výstuž na rozdiel od monolitických stropov, ktoré majú obyčajnú betonársku výstuž. Predpätá výstuž má vyššie pevnostné parametre, čo sa prejaví hlavne pri väčších rozpätiach stropov, kde monolické stropy majú už svoje limity a prejavuje sa u nich väčší priehyb.
Na aké veľké rozpätia sú použitelné ?
Pracujeme len s montovanými stropy, ktoré obsahujú predpätú výstuž. Vďaka tomu ich je možné použiť na rozpätia kde aj klasické liate monolitické stropy majú svoje limity. Keramické nosníky majú max.dĺžku 8 000mm t.z. vieme prestropiť miestnosť so svetlosťou 7750mm bez vnútornej podpery. Betónové nosníky majú max.dĺžku 10 000mm t.z. vieme prestropiť miestnosť so svetlosťou 9 800mm bez vnútornej podpery.
Montážne podopretie stropu
Počas realizácie je nutné každý montovaný strop podoprieť. U stropov, ktoré projektujeme a dodávame je vzdialenosť montážneho podopretia v čase realizácie stropu nasledovná:
U keramických stropov je vzdialenosť podperných línii (tregrov) 1750mm. Vzdialenosť stojok nachádzajúcimi sa pod tregrami je max.1750mm.
U betónových stropov je vzdialenosť podperných línii (tregrov) 2000mm. Vzdialenosť stojok nachádzajúcimi sa pod tregrami je max.1750mm.
Dĺžka podopretia stropu je 28 dní a začína plynúť odo dňa betonáže stropu.
Polomontovaný strop bez nadbetonávky: ano alebo nie ?
Nadbetonávka stropu je 4-8cm vrstva betónu, ktorou sú prekryté (zaliate) stropné vložky. Keramické stropy bez nadbetonávky sú potom stropy, ktoré majú betónom zaliaty len priestor nad stropným nosníkom po úroveň hornej hrany stropnej vložky. Tu je niekoľko dôvodov, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere stropu bez nadbetonávky.
Bungalow so stropom alebo bez stropu ?
Dnes veľmi obľúbený typ rodinného domu.
Toľko na jeho predstavenie, ale k otázke.
V ostatnom období je trend realizovať bungalowy, ktoré nemajú tuhú stropnú dosku (monolitickú alebo keramickú). Majú len sadrokartónový podhľad zavesený na väzníkovom krove. Stáva sa aj to, že u tohto typu domu nie sú stredové nosné steny, nosný je len obvod domu. Je to v snahe architekta alebo samotného stavebníka ušetriť na murive resp. urobiť dispozíciu domu do budúcna variabilnú.
Pozor však na to, pretože absenciou tuhého stropu a vnútorných nosných stien je objekt nepomerne „mäkší“ z hľadiska vodorovnej priestorovej tuhosti. A práve tej je nutné pri zmene klímy venovať zvýšenú pozornosť (častejšie víchrice, resp. prvé tornáda aj v našich zemepisných polohách ). U bungalowu nedať tuhý strop (monolit alebo keramický strop) a nahradiť ho sadrokartónovým podhľadom len preto, že je to o niečo lacnejšie je do budúcna prinajmenšom nezodpovedné. A z hľadiska klímy v samotnom dome: SDK podhľad namiesto tuhého stropu tiež nie je výhra. SDK na rozdiel od keramiky a betónu nemá akumulačnú schopnosť (v lete udržovať chlad a v zime udržovať teplo).
Je drevený trámový strop najlacnejšia stropná konštrukcia ?
Na prvý pohľad áno. Ale aby mal statické, tuhostné, akustické, protipožiarne a akumulačné vlastnosti porovnateľné s tuhou stropnou konštrukciou vyžaduje ďalšie pracovné úkonov a dodatočný materiál.
Konkrétne finančné vyčíslenie dreveného trámového stropu nájdete na tomto webe pod Stropy-porovnanie.
Mam v projekte monolit a chcem polomontovaný strop.
Okrem zmeny monolitickej stropnej konštrukcie na polomontovaný keramický resp. betónový strop odporúčame urobiť zmeny aj v ostatných nosných prvkoch. Aby výstuž prekladov, prievlakov a vencov bola kompatibilná so zmenenou stropnou konštrukciou. To Vám urobíme v rámci zmeny stropu.
Spotreba betónu pri zalievaní polomontovaného stropu
Orientačná spotreba betónu pri zalievaní keramického alebo betónového polomontovaného stropu je cca 100 litrov čerstvej betónovej zmesi na 1m2 stropu.
Nárast ceny stavebnej ocele a jej vplyv na výber stropnej konštrukcie
Od 05/2021 do 09/2021 narástla cena betonárskej výstuže o viac ako dvojnásobne. To má nezanedbateľný vplyv na cenu monolitickej stropnej konštrukcie.
U staticky nenáročného stropu pre obyčajný rodinný dom tvorí betonárska výstuž 60kg/m3 a viac. Pri dome o ploche stropu 150m2 a hrúbke stropu 18cm ide teda o 1620kg výstuže.
Keramický strop z prepätých nosníkov má nosné jadro tiež zo železobetónu resp. z predpätého betónu. Nárast ceny ocele sa prejaví tiež pri zdražovaní ocele. Množstvo použitej ocele je tu vďaka predpätej výstuži (má 3-krát väčšiu pevnosť ako klasická betonárska oceľ) menšie.
V konečnom dôsledku sa teda pri zdražovaní ocele keramické predpäté stropy dostávajú do cenovej výhody.
Aký polomontovaný strop si vybrať ?
Strop počas výstavby slúži ako pracovná plošina pre výstavbu vyššieho podlažia resp. výstavbu krovu. Na toto je nutné myslieť tiež pri výbere typu polomontovaného stropu. Nie je až tak podstatne či strop bude z keramicky alebo z betónu, ale či bude mať nadbetonávku nad stropnými vložkami alebo nie. Niektorým stavebníkom sa páčí strop bez nadbetonávky (snáď len z toho hľadiska, že keď prídu z práce domov namiešajú za 2 miešačky a zabetónujú si 1-2 nosníky svojpomocne :)))) . Iná výhoda tu nie je. Zaliatie vložiek betónom o hrúbke min 50mm má nesporné výhody statické aj praktické. Preto my stropy bez nadbetonávky nedoporučujeme, neprojektujeme ani nedodávame na stavby.
Rekuperácia v polomontovanom strope
Rozvody rekuperácie vieme umiestniť v rámci konštrukčnej hrúbky samotného polomontovaného stropu. Vieme navrhnúť polomontovaný strop tak, aby stavebník nemusel robiť sadrokartonový podhľad len kvôli tomu, aby skryl rozvody rekuperácie. Statický návrh stropu urobíme s prihliadnutím na túto požiadavku. Pri cene SDK podhľad cca 50 euro za m2 ide o nemalú úsporu (z finančného hľadiska sa prakticky vytvára ďalší strop).
Šalovanie obvodu polomontovaného stropu
Šalovanie stropnej konštrukcie po jej obvode, pokiaľ to robíme ako jednostranné debnenie z dosák, je nepopulárna činnosť Je to pracné, časovo a finančne náročné. My na šalovanie obvodu stropu používame vencovú tehlu (pre murivo hrúbky 380-500mm), alebo šalovacie XPS dielce (pre murivo hr. 250-500mm). Vencová tehla aj XPS šalovacie dielce plnia dve funkcie v jednom: debnenie a tepelnú izoláciu venca. O klasickom debnení sa pri práci s nimi prakticky ani nedá hovoriť (aspoň nie z hľadiska pracnosti).
Aká je únosnosť keramického stropu ?
Aká je únosnosť keramického stropu? Koľko unesie taký keramický strop? Často dostávame túto otázku. Odpoveď je jednoduchá: unesie toľko koľko potrebujete aby uniesol. Únosnosť montovaného stropu či už keramického, alebo betónového sa navrhne na predpokladané zaťaženie, ktoré bude pôsobiť na strop.Týmto zaťažením môže byť :
So všetkými potenciálnymi zaťaženiami treba počítať pri návrhu stropu. To je úlohou statika, ten navrhne strop, tak aby všetky zaťaženia pôsobiace na strope boli spoľahlivo prenesené stropom do stien resp. prekladov.
Prakticky každý monolitický železobetónový strop v rodinnom dome vieme nahradiť montovaným keramickým stropom.
V prípade záujmu o cenovú ponuku nás neváhajte kontaktovať cez kontaktný formulár.